Social Sourcing או מחט בערמת שחת?

נראה כי תחום ה- Social Sourcing  בישראל החל לצבור מודעות הולכת וגוברת בשנה וחצי האחרונות. כמויות עצומות של מידע על מועמדים וחברות נמצאים ברשת  באופן חופשי וללא תשלום ולמתבונן החיצוני נראה כי משימת איתור המועמדים הפכה לפשוטה יותר ונחלת הכלל. אני טוענת  שנהפוך הוא, מציאת המועמד המתאים למשרה היא כמציאת מחט בערמה של שחת ,לא פחות ממציאת נפש תאומה בן אלפי הפנים והשמות בפייסבוק וב-140 התווים של הטוויטר.

משיחות שלי עם מגייסים בחברות שונות עולה ,כי רבים מהם חשים תסכול כאשר מצופה מהם להקדיש זמן רב ל-Sourcing  ברשתות חברתיות , במיוחד במקרים בו הארגון השקיע משאבים בהדרכות בתחום והחליט לקצץ בתקציבים של חברות ההשמה. רבים מהם מודים כי הם מתקשים לנהל את הזמן שלהם באופן בו הם מצליחים גם להשקיע זמן בחיפוש וגם להתפתח בתחום ה-sourcing  ברשת, למרות שהיו רוצים בכך.

בעיניי, נתונים אלה כלל לא מפתיעים. מגייסים אחראיים על כל כך הרבה דברים אחרים, כגון יצרת קשר עם המועמדים, ראיונות , פיתוח מערכות יחסים עם המועמדים , הכנת מועמדים לראיונות, סגירת מועמדים, מתן הצעות שכר והתמודדות שוטפת עם דרישות המנהלים המגייסים.

מכאן, שבכלל לא  לא פלא שתחום ה-E-Sourcing נדחק לקרן זוית. מכאן, שיותר ויותר אירגונים בעולם הבינו שבמטרה להגביר את הפרוידקטיביות הכללית של תהליך הגיוס, כדאי להפריד את פעילות ה-Sourcing ממלאכת הגיוס הרגילה ולהקים עבורה מחלקה ותקנים נפרדים.

אז מהו בעצם האתגר שעומד בפני ה-Social Sourcer לעומת ה-Sourcer הבוליאני (מסורתי)?

המעבר מחיפוש בעובי הקורה , כלומר בקורות חיים ממשיים ,לעומת חיפוש במידע שטחי יותר הקיים ברשתות חברתיות אמנם מקל על מציאת חלקי מידע, אך מאוד מקשה על האיזון הנכון בין כמות לאיכות, כאשר כמות זה נהדר אך מה שבעיקר נחשב זו האיכות.

הרשתות החברתיות כגון פייסבוק וטוויטר מספקות פעמים רבות מידע שלא יכלנו לקבל בדרכים אחרות , אך במרבית המקרים, מידע זה לא יהיה רלוונטי וחיוני לתחילת תהליך הגיוס. לעומת זאת, המידע החשוב ביותר דוגמת השכלה ונסיון ספציפי, יהיה חסר.

לדוגמא: אוניבריסיטת ת"א ערכה כנס בוגרים של בית הספר למשפטים שלה ופתחה ארוע ציבורי בפייסבוק  בו שלחה הזמנות לכול הבוגרים. ארוע זה יכול להיות כר פורה ל-Social Sourcing, ומתוך מאות הנרשמים יש סיכוי גבוהה שנמצא את הרלוונטים עבור המשרות הפתחות אצלינו. אך תסכימו איתי שאיתור אותן מחטים בערמת השחת הוא ארוך ומייגע בהתחשב שרוב האנשים אינם מנדבים מידע יתר על המידה על חייהם המקצועים בפייסבוק, הכרטיס שלהם מוגן בהגדרות פרטיות ולא תמיד יש להם פרופיל מלא ומפורט ברשת חברתית מקצועית כמו לינקדין על מנת לבצע הצלבה.

לפיכך, מידע על תחביבים, סביבה חברתית וסוג אישיות יכולים להיות רלוונטיים בהמשך תהליך הגיוס כחלר מכלי תומך החלטה, אך בהחלט לא סיבה לפניה ראשונית למועמד פאסיבי. דוגמא זו היא אחת מיני רבות של איתור מידע על מועמדים פוטנציאלים ברשת האינטרנט שאינם קורות חיים , צורך זמן רב ויקר ומקשה על המגייסים למצוא את המועמדים המתאימים למשרות הנכונות. כפועל יוצא מכך, נראה שמגייסים רבים מבזבזים זמן רב על יצירת קשר ושיחות עם מועמדים לא מתאימים – תהליך אלימינציה סזיפי למדי ואף די מייגע.

אף על פי כן, בשוק הישראלי, בו כמות המשתמשים ברשתות החברתיות הולך וגדלה והתרבות של פירסום קורות חיים ברשת אינה נפוצה, בשוק שבו אתרי הדרושים ומערכות ה-ATS אינן מתוחכמות מבחינת יכולות החיפוש שלהם, כלי ה-Social Sourcing הינם פיתרון לא רע בכלל, אם תדעו לעבוד בצורה חכמה ונכונה. אולי אפילו תחסכו לכם קצת זמן.

כמה טיפים שעוזרים לי ואולי יעזרו גם לכם

נחזור חזרה לארוע שאוניברסיטת ת"א פתחה בפייסבוק. במקום ישר ליצור קשר עם השמות שמצאתם אתם יכולים:   לבדוק במקביל האם יש כתבה או מאמר על האירוע ברשת. אם יש אחת כזו, אולי מופיעים בה שמות של מצטיינים אליהם תוכלו לפנות קודם? מצטיינים בדרך כלל מקושרים עם מצטיינים אחרים. נסו לבדוק בגוגל או בכל מנוע חיפוש אחר האם יש מידע נוסף ברשתות חברתיות אחרות לגבי אותו מועמד? האם מישהו מעובדי החברה מכיר אותו? ליצרתיות בנושא זה אין סוף.

אשמח לשמוע מה אתם חושבים 🙂

פורסם בקטגוריה Sourcing, גיוס חברתי, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת בנושא Social Sourcing או מחט בערמת שחת?

 1. מאת נועם טומס‏:

  שלום אפרת,

  אני פונה אלייך בקשר לתמונה שבכתבה.
  שמי נועם טומס, סטודנטית במכללת ספיר וכתבת באתר מעמול און ליין של המכללה, במסגרת הלימודים.
  בימים אלה אני עובדת על טור חדש שיעסוק בחיפוש משמעות.
  כבר זמן מה אני מחפשת תמונה שתלווה את הטור שלי ומצאתי את התמונה שלך: מחת בערימה של שחת.
  רציתי לבקש להשתמש בתמונה.
  אשמח לשמוע ממך,
  נועם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *